Od czego zależy wycena schodów?

Data dodania: 25.07.2016


Wybór idealnych schodów do domu ma ogromne znaczenie dla wygody i komfortu mieszkańców. W końcu schody są najlepszym sposobem na to, aby połączyć dwie kondygnacje w domu. Na drodze do idealnego projektu i doskonale dopasowanej konstrukcji właściciela domu czeka jednak wiele trudnych wyborów, które będą decydowały o ostatecznym kształcie konstrukcji i kosztach ich wykonania. Co wpływa na wycenę schodów na wymiar?

Rodzaj schodów

Podstawowym pytaniem, od jakiego zaczyna się zwykle wycena schodów jest to czy rozmowa będzie dotyczyć konstrukcji samonośnej drewnianej czy betonowej. W przypadku tych pierwszych firma zajmująca się produkcją schodów na zamówienie musi wykonać odpowiedni projekt i od zera zamontować wszystkie elementy konstrukcji. Jeżeli natomiast mamy do czynienia ze schodami na beton, które wymagają jedynie wykończenia fachowcy odpowiadają jedynie za pokrycie warstwy betonu wybranym przez klienta materiałem. Jak mówią specjaliści z wycenaschodow.pl, zdecydowanie najchętniej sięgamy w tym celu po drewno.

Warunki techniczne

Wycena schodów obejmuje nie tylko koszt przygotowania projektu, dostarczenia niezbędnych materiałów, produkcji wszystkich elementów i w końcu montażu schodów w domu klienta. Dlatego wpływ na ostateczną cenę wykonania schodów mogą mieć nie tylko szczegóły projektu, ale warunki techniczne w konkretnym przypadku. Jeśli cały proces będzie wymagał większych nakładów pracy, ze względu na skomplikowany układ wnętrza czy inne nietypowe czynniki można się spodziewać wzrostu kosztów.

Typ i konstrukcje

Wybierając schody na wymiar duże znaczenie ma ich typ i konstrukcja. Oczywiście firma, która zajmie się projektem schodów z pewnością doradzi fachowo jaki rodzaj schodów będzie najlepiej uzupełniał nasze wnętrze, jednak ostatecznie wybór i tak będzie należał do klienta. Warto podpytać projektanta jaka konstrukcja najlepiej spełnia zastane warunki techniczne na podstawie tych informacji wybrać typ i konstrukcję, tak aby odpowiadały one naszym gustom. A jest w czym wybierać – od nowoczesnych schodów bolcowych, przez klasyczne schody wypuszczane, aż po widowiskowe schody dywanowe.

Gatunek drewna

Ogromne znaczenie ma również gatunek drewna, z którego zostanie wykonana cała konstrukcja. Przy wyborze warto dobrać zastosowane drewno do innych elementów stolarki czy podłogi, nie zapominając jednocześnie o tym, żeby wybrany gatunek był wytrzymały i odporny na zniszczenia. Jak widać w ofercie firmy wycenaschodow.pl klienci mogą wybierać pomiędzy gatunkami drzew europejskich lub egzotycznych.

Elementy wykończenia

Wycena schodów powstaje także z uwzględnieniem elementów wykończenia schodów, takich jak balustrady czy podstopnice. Co do zasady, im więcej szczegółowych elementów, tym ostateczna cena schodów będzie wzrastać.