Schody drewniane czy wykończone drewnem?

Data dodania: 28.04.2016


Jeśli ktoś jest właścicielem domu lub mieszkania wielopoziomowego nie ma większego wyboru – musi zdecydować się na montaż schodów w swojej nieruchomości. To, co kiedyś było uważane za element, który po prostu musi spełniać określone zadanie i pomagać w przemieszczaniu się między piętrami dzisiaj można z łatwością obrócić w ogromny atut każdego domu. Należy jednak zacząć od podstawowej decyzji: jakie to mają być schody?

Podstawowe rodzaje schodów to te wykonane z żelbetonu lub drewna. Schody wykonane z żelbetonu mają tę zaletę, że można, a w zasadzie trzeba je wybudować na wczesnym etapie prac budowlanych. Jest to bezwzględnie ogromne ułatwienie dla inwestora i ekipy budowlanej, która może bez problemu przemieszczać się między kondygnacjami (produkcja schodów). Schody drewniane samonośne natomiast powinny być montowane dopiero po ukończeniu generalnych prac budowlanych, głównie ze względu na to, że w bardzo łatwy sposób mogłyby one ulec zniszczeniom – nie potrzeba szczególnie wybujałej wyobraźni, żeby domyślić się jak wyglądałyby drewniane schody po spotkaniu chociażby z narzędziami czy po upadku ciężkich elementów budowlanych. Na czas budowy konieczne jest więc przygotowanie prowizorycznego sposobu do transportu między poziomami.

G2 TEAM

Po zakończeniu większych i bardziej inwazyjnych prac, kiedy przychodzi czas na różnego rodzaju wykończenia właściciel domu, który zdecydował się na schody drewniane może w końcu postanowić, że nadszedł już czas na ich montaż. W trakcie budowy można ewentualnie zająć się montażem belek nośnych, na przykład w konstrukcji schodów policzkowych.

Jeśli chodzi o cenę, to z pewnością schody żelbetowe są opcją, która wymaga mniejszego nakładu finansowego. Dodatkowo można je wykończyć  z wykorzystaniem różnych materiałów – klasycznego drewna, kamienia czy ceramiki lub nawet szkła (schody szkło). Schody drewniane ze względu na zużycie materiału są większą inwestycją, ale zdecydowanie łatwiej jest je zaadaptować w większości pomieszczeń, szczególnie tam, gdzie schody żelbetowe mogą być zbyt ciężkie i zajmować za dużo przestrzeni.

A jak wyglądają poszczególne rodzaje schodów po latach użytkowania? Schody żelbetowe zgodnie z oczekiwaniami nie powinny sprawiać żadnych problemów, natomiast w przypadku schodów drewnianych wiele zależy od samego właściciela domu. Jeśli przez lata będzie pamiętał o odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji drewna to nawet po upływie kilkudziesięciu lat nie powinien mieć większych kłopotów z takimi schodami. Zwykle pojawiają się pytania o to czy schody drewniane nie zaczynają dość szybko skrzypieć przy chodzeniu. Nie da się ukryć, że z drewno jako materiał pochodzenia naturalnego podlega nieustannej pracy, kurczy się i pęcznieje. Czy to oznacza, że nic nie można zrobić? Na pewno prawdopodobieństwo skrzypienia schodów odsuniemy w czasie, jeśli fachowiec, który zajmuje się ich produkcją i montażem odpowiednio przygotuje drewno i zabezpieczy gotową konstrukcję. Powinien też udzielić wskazówek w jaki sposób prawidłowo dbać o drewniane schody.

Trwałość i nienaruszalność konstrukcji żelbetowej ma jednak także swoje wady – jeśli po kilkunastu latach właściciel będzie planował większą przebudowę czy remont całego mieszkania lub domu, również z uwzględnieniem schodów może pojawić się problem. Bo demontaż schodów żelbetowych stanowi poważną ingerencję w bryłę budynku i może w ogóle nie być możliwy. Dla odmiany w przypadku schodów drewnianych nie ma przeciwwskazań ani utrudnień technicznych, które nie pozwoliłyby dokonywać mniejszych lub większych modyfikacji czy przekształceń.


Sprawdź: