Jakie schody w małym wnętrzu?

Data dodania: 28.04.2016


Ciasne, ale własne – mogą powiedzieć zgodnie właściciele niewielkich powierzchniowo mieszkań i domów. Takie osoby doskonale znają problem walki z materią niemożliwą do pokonania, czyli budynkiem o ograniczonej przestrzeni. Większość mieszkańców domów, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota bez problemu wyrecytuje sposoby na to, aby optycznie powiększyć przestrzeń i jak najbardziej ekonomicznie wykorzystać dostępny metraż. Problem może się pojawić, gdy przyjdzie czas na odpowiedź na pytanie  – jakie schody w małym wnętrzu sprawdzą się najlepiej?

Na początek warto zastanowić się czy lepsze będą schody żelbetowe czy drewniane? Te pierwsze powinny zostać wykonane na wczesnych etapach budowy, bo chociaż wykonanie poszczególnych elementów nie jest skomplikowane, to jednak ze względu na stosowany materiał całość jest dość czasochłonna. Jednak specjaliści odradzają schody betonowe we wnętrzach, które nie mogą się poszczycić zbyt dużą powierzchnią. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że ich konstrukcja zajmuje sporo miejsca. Poza tym optycznie wydają się cięższe i sprawiają wrażenie, że całość pomieszczenia jest jeszcze mniejsza niż w rzeczywistości.  

Schody drewniane natomiast już na pierwszy rzut oka optycznie lepiej uzupełniają nawet ciasne przestrzenie. W dużej mierze jest to możliwe dzięki konstrukcji ażurowej, otwartej na wnętrze, która nie dzieli pomieszczeń i tym samym ich nie pomniejsza. Kluczowe znaczenie może być dobór odpowiedniego wykończenia schodów – korzystnie będzie wyglądać na przykład balustrada wykonana ze szkła czy metalowe poręcze.

Schody kręcone to chyba najczęściej spotykane rozwiązanie w niewielkich pomieszczeniach. To prawda, że pośród wszystkich rodzajów i typów konstrukcyjnych schody spiralne zajmują najmniej miejsca, ale taka oszczędność miejsca odbywa się kosztem wygody i bezpieczeństwa użytkowania schodów. Codzienne pokonywanie kilkudziesięciu stopni pod dość ostrym kątem skrętu na dłuższą metę jest przede wszystkim niekomfortowe – warto o tym pamiętać przy wyborze schodów do niewielkich pomieszczeń.

Domy Kołobrzeg

Schody wangowe samonośne są ciekawą alternatywą dla właścicieli poszukujących ergonomicznych i ekonomicznych konstrukcji schodów do swoich domów. Schody z wangą centralną są nie tylko optycznie korzystne dla niewielkich pomieszczeń, ale również wyglądają niezwykle efektownie. W pierwszym przypadku za podtrzymywania konstrukcji odpowiadają tak zwane policzki, pomiędzy które montuje się stopnie, natomiast w drugim funkcję tę spełnia belka umieszczona na środku stopnia.

Ważnym elementem, który również wpływa na optyczne złudzenie większego lub mniejszego pomieszczenia są podstopnie. Mogą one występować w wersji ażurowej (czyli de facto bez podstopni), z pełnym wypełnieniem lub pół podstopnie (tak zwane listwy bezpieczeństwa). Oczywiście im mniej zabudowane schody, tym bardziej otwarta przestrzeń i optyczne powiększenie pomieszczenia.

Materiały, z których wykonane będą schody również nie są bez znaczenia (produkcja schodów). Po pierwsze warto zwrócić uwagę na gatunek drewna, z jakiego będzie się składać większość konstrukcji. Przy podejmowaniu tej decyzji kluczowym czynnikiem powinien być rodzaj podłogi, jaka znajduje się w domu. Eksperci zalecają, aby różnice między odcieniami podłogi a schodów różniły się maksymalnie o 2-3 odcienie. Jeśli różnica kolorów jest znaczna również optycznie dzieli pomieszczenie i wizualnie wydaje się ono mniejsze. Taką niezgodność kolorów można zmodyfikować chociażby za pomocą bejcy, która nada bardziej spójnego odcienia schodom. Jeśli jednak wybór podłogi i schodów jeszcze przed właścicielem warto postawić na jasne, neutralne odcienie, które będą ze sobą korespondować, jeśli chodzi o zakres barw.


Zobacz także: schody Szczecin.