Jak wybrać schody drewniane do domu?

Data dodania: 28.04.2016


Wybór schodów do domu, podobnie jak innych dużych elementów wyposażenia może sprawiać problemy, ponieważ efekty podjętych decyzji właściciel domu i inni mieszkańcy będą oglądać i użytkować przez długie lata. Wybrane schody przede wszystkim muszą być funkcjonalne, wytrzymałe, ale nie można też zapomnieć o ich zadaniu estetycznym oraz o tym, że muszą stanowić spójny element wyposażenia wnętrza.

Przy wyborze schodów pierwszym czynnikiem, który ma wpływ na ogólną koncepcję i rodzaj zastosowanej konstrukcji ma przestrzeń, jaką można wykorzystać do zagospodarowania. Liczy się tak naprawdę kompleksowa sytuacja architektoniczna danego budynku – to one w dużej mierze determinuje kolejne możliwości dostosowywania schodów do osobistych preferencji właściciela.

Czynnikiem, który bezwzględnie zadecyduje o rodzaju schodów, jakie znajdą się w domu jest stan budynku – czy jest to ciągle trwająca budowa, a może wykończony dom, w którym brakuje ostatnich szlifów i urządzenia wnętrza. Jeśli dom czy mieszkanie jest już w znacznej mierze ukończone, to w zasadzie furtka dla schodów betonowych jest już zamknięta, ponieważ tego typu element musi być wykonany przed wykończeniem budowy. Można zdecydować się na schody żelbetowe monolityczne lub prefabrykowane, czyli montowane z wcześniej przygotowanych części. Alternatywą są schody drewniane samonośne, czyli takie, które nie wymagają przygotowań konstrukcyjnych. W porównaniu do schodów wykonanych na betonie mogą być uważane za nieco mniej wytrzymałe, jednak pozwala to na wprowadzanie zmian na dowolnym etapie ich użytkowania – czego nie można powiedzieć o schodach żelbetowych. Drewniane schody mają także tę zaletę, że nie wyglądają tak ciężko oraz łatwo dopasowują się do różnych stylów wnętrz.

Wcześniej wspomniana przestrzeń budynku będzie miała kluczowe znaczenie przy wyborze o typie schodów. W zależności od tego czy schody były obecne w koncepcji budynku od początkowych faz projektowych czy ich obecność nie została do końca przemyślana przez właściciela czy wykonawców swoboda w wyborze typu schodów może być ograniczona. Typ schodów określany jest na podstawie jego budowy – między innymi pod względem biegów. Bieg schodów to całą część schodów złożona ze stopni, która biegnie w jednym kierunku. Podstawowe schody, które prowadzą wprost na wyższe kondygnacje, bez zmiany kierunku nazywamy schodami prostymi. Jeśli schody są dwubiegowe zmianę kierunku często rozdziela spocznik, czyli niewielki podest. O konstrukcjach, w których nie występuje spocznik, mówimy, że są to schody zabiegowe. W takim przypadku funkcję podestu, który ułatwia chodzenie po schodach, które zmieniają swój kierunek pełnią stopnie, które mają odmienne szerokości (produkcja schodów). W przypadku niewielkich przestrzeni często stosowanym rozwiązaniem są schody spiralne czy kręcone – wymagają najmniej miejsca, jednak ich użytkowanie nie należy do najbardziej komfortowych czy bezpiecznych.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze schodów jest ich konstrukcja, czyli sposób, w jaki wbudowany jest element nośny. Można tu wyróżnić kilka rodzajów schodów, między innymi:

  • schody wypuszczane – są to schody osadzone wewnątrz policzków, które stanowią element nośny tej konstrukcji;
  • schody nakładane – w tego typu schodach stopnie nałożone są na policzkach, które są wycięte schodkowo;
  • schody bolcowe – tutaj elementem nośnym są bolce umieszczone w ścianie, które od tej strony utrzymują schody, natomiast z drugiej strony za konstrukcję nośną odpowiada barierka;
  • schody dywanowe – jest to szczególny rodzaj schodów wspornikowych, czyli takich, które są mocowane do ściany jednostronnie; charakteryzują się jednakową grubością stopnicy i podstopnicy oraz połączeniem ich pod kątem prostym;
  • schody półkowe – to także rodzaj schodów wspornikowych, jednak w tym przypadku kolejne stopnie są przymocowane niezależnie od siebie, sprawiając wrażenie półek lewitujących w powietrzu, stąd ich nazwa; niezwykle ważne jest tutaj odpowiednie przygotowanie konstrukcyjne ściany, w której będą się znajdywały wsporniki;
  • schody na wandze centralnej – w tym przypadku za utrzymanie konstrukcji odpowiada belka umieszczona na środku stopni.

Zobacz również: