Jak dbać o drewniane schody?

Data dodania: 26.07.2016


Drewniane schody samonośne mają wiele zalet – doskonale wpisują się w każde wnętrze, rodzaj konstrukcji można idealne dopasować nawet do najtrudniejszych warunków technicznych, a sam materiał, z którego są wykonane sprawia, że wnętrze prezentuje się zawsze perfekcyjnie. Jednak, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji drewna i wiedzieć jak dbać o drewniane schody. Jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja i konserwacja?

Wybór odpowiedniego drewna na schody

Podstawą, która zapewni jak najdłuższą eksploatację jest wybór odmiany drewna, z którego zostaną wykonane schody. Jest to o tyle istotne, ze niektóre gatunki drzew zwyczajnie nie nadają się do wykorzystania przy produkcji schodów drewnianych. Jak wskazują pracownicy firmy wycenaschodow.pl jedynie określone odmiany są na tyle wytrzymałe, aby zbudować z nich schody, które nie będą szybko ulegać zniszczeniu.

Wśród gatunków drzew europejskich, które cieszą się największym powodzeniem, jednocześnie posiadając odpowiednie właściwości do produkcji schodów to dąb oraz jesion. Są one na tyle twarde i wytrzymale, żeby poradzić sobie z intensywnym użytkowaniem, a dość neutralna kolorystyka sprawia, że można je z łatwością dopasować do większości aranżacji wnętrz. Wycena schodów przewiduje również wykorzystanie gatunków egzotycznych, które pomimo znacznie wyższej ceny cechują się także zdecydowanie większą wytrzymałością.

Wykończenie przed montażem

Kiedy już klient wybierze odpowiedni projekt i drewno do produkcji schodów specjaliści przystępują do pracy. Przed oddaniem schodów do użytku niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie struktury drewna. Wśród najbardziej popularnych metod wykończenia schodów należy wymienić między innymi szlifowanie powierzchni drewna, olejowanie, lakierowanie lub bejcowanie. O to jakie wykończenie sprawdzi się najlepiej w przypadku konkretnego gatunku drewna i konstrukcji schodów warto spytać specjalistów, którzy wykonają dla nas projekt (wycenaschodow.pl).

Rozsądna pielęgnacja

Po tym jak schody zostaną zamontowane w naszym domu przychodzi czas na ich pielęgnację we własnym zakresie – warto wiedzieć jak dbać o drewniane schody, co znacznie wydłuży ich żywotność bez żadnych dokuczliwych usterek. Podczas sprzątania unikajmy kontaktu drewna z dużą ilością wody, a do mycia powierzchni drewna najlepiej używać specjalnie dedykowanych ku temu środków czyszczących. Zbyt silne detergenty mogą nie tylko uszkodzić ochronną powłokę lakieru, ale wniknąć głęboko w strukturę drewna. W wersji optymistycznej skończy się to odwarstwianiem lakieru, ale inne możliwe skutki to nawet odkształcanie się desek.

Więcej o schodach drewnianych produkowanych na zamówienie: wycenaschodow.pl.