Drewniane schody – czy zawsze skrzypią?

Data dodania: 28.04.2016


Drewno jest niezwykle wdzięcznym materiałem budowlanym – nie tylko można go zastosować na wiele odmiennych sposobów, ale również dostosować do wnętrz urządzonych w skrajnie odrębnych stylach. Drewniane schody to rozwiązanie klasyczne, które zawsze dobrze wygląda, a zdaniem niektórych osób trudno wskazać jakąkolwiek sensowną alternatywę właśnie dla schodów wykonanych z tego surowca. Jednak problem pojawia się, gdy w trakcie wchodzenia po nich, każdemu kroku towarzyszy niepokojący i irytujący dźwięk. Czy drewniane schody zawsze muszą skrzypieć?

Jeśli rozpoczyna się debata na temat wyższości schodów żelbetonowych nad drewnianymi podstawowym argumentem przemawiającym na niekorzyść tych drugich jest ich trwałość i efekty wieloletniej eksploatacja. O ile schody żelbetowe są dość ciężkie w  swojej konstrukcji, zajmują dużo powierzchni i praktycznie uniemożliwiają jakiekolwiek większe modyfikacje przestrzeni, w której się znajdują, o tyle nie można im zarzucić tego, że wymagają dużych nakładów pracy pielęgnacyjnej i po jakimś czasie mogą być źródłem uciążliwych dźwięków podczas chodzenia w górę i w dół budynku.

A schody drewniane? Z racji tego, że drewno jest materiałem naturalnym trzeba wziąć pod uwagę, że w ich przypadku wymagane jest nieco więcej uwagi zarówno na etapie produkcji, montażu, jak i podczas wieloletniego użytkowania. Drewno jest materiałem naturalnie pozyskiwanym z natury, przez co podlega nieustannej pracy – kurczy się i pęcznieje, a to z kolei przekłada się na luzowanie poszczególnych elementów schodów i minimalne przesuwanie się ich względem siebie, co jest źródłem nieprzyjemnych odgłosów. Ktoś mógłby powiedzieć, że dźwięk skrzypienia czy trzeszczenia od czasu do czasu nie jest tragedią, ale wystarczy kilka dni w domu z takimi schodami, aby przekonać się, że jest to jedna z tych rzeczy, które są co prawda małe, ale potrafią skutecznie psuć nastrój domowników.

Winter Polska

Co można zrobić kiedy schody drewniane skrzypią? Dla zupełnie niewprawionych nawet w drobne prace budowlane i domowe najlepszym wyjściem będzie pomoc fachowca. Jednak można spróbować poradzić sobie z tym problemem we własnym zakresie. Dźwięk skrzypienia prawdopodobnie pojawia się w wyniku minimalnych luzów i przesuwania się elementów – wtedy powinno pomóc wypełnienie takich niewielkich szczelin na przykład masą akrylową lub kitem do drewna. W dużo większe szpary można włożyć wkładki i dociąć je do odpowiedniego poziomu. Na ruchome elementy może też pomóc umieszczenie niewielkiego drewnianego klocka i przymocowanie go klejem – taki zabieg nazywa się mostkowaniem.

Czy jest coś co może zabezpieczyć drewniane schody przed irytującym skrzypieniem i trzeszczeniem? Oczywiście. Najlepszym punktem wyjścia jest dobry fachowiec, któremu klient zdecyduje się powierzyć zaprojektowanie, wykonanie i montaż schodów drewnianych. Zakładając, że taki specjalista zwyczajnie zna się na swojej pracy efektem powinny być precyzyjnie dopasowane schody, wykonane z najwyższej jakości materiałów i odpowiednio zabezpieczone (produkcja schodów). Prawidłowo zrealizowane schody to gwarancja, że schody nie będą skrzypieć wcale albo, że takie wątpliwej przyjemności doznania odsuniemy w czasie. A w miarę upływu czasu właściciel powinien pamiętać, aby na własną rękę wykonywać stosowne prace konserwacyjne – na czele z lakierowaniem czy bejcowaniem. O szczegóły zaleceń pielęgnacji konkretnych gatunków drzew warto podpytać specjalistę, który zajmuje się wykonaniem naszych schodów.


Sprawdź również: wycenaschodow.pl

Zobacz też recenzje: obiady Kołobrzeg